LETNÍ TENISOVÝ KEMP

17.-21. 7. 2023

Pondělí

Od brzkého pondělního rána na kurty T.J. Sokol postupně přicházely děti doprovázené rodiči. Celkem se sešlo rekordních 39 malých tenistů, a to doslova z celého světa. Mimo děti z oddílu nebo z Uherského Brodu a okolí jsme rádi, že je znovu mezi námi Lara a Scarlett z Austrálie, dále nově vítáme Jana, Samuela a Adinu ze Švýcarska a Amelii, Petera a Olivera ze Slovenska. Po úvodních formalitách, děti obdržely kempové tričko a seřadily se na společné focení. Poté byli představeni jednotliví trenéři a tréninkové skupinky. Díky velkému zájmu a možnosti výpůjčky volejbalového kurtu jsme nakonec mohli navýšit kapacitu až na 42 dětí vedených 7 trenéry na 7 kurtech. Děti jsme rozdělili podle věku a dovedností s důrazem na kamarádské vazby. Vznikly dvě skupinky starších žáků, dále skupinka mladších žáků, tři skupinky baby tenistů a jedna skupinka mini tenistů.

Po 9. hodině byl kemp oficiálně zahájen rozcvičkou, úvodními tréninky a tenisovými hrami s důrazem na dovednostní prvky. A důležité bylo rovněž vzájemné seznámení dětí. První blok rychle uběhnul a následovala výborná svačina paní Macháčkové a doplnění nápojů. Ve druhém dopoledním bloku opět pokračoval trénink herních dovedností a zábavné tenisové hry, přičemž část dětí se přesunula do blízké tělocvičny, kde probíhal kruhový trénink a zábavné míčové hry.

V 11:45 byl ukončen dopolední blok a za začínajícího drobného deště následoval hromadný odchod na oběd do blízké Restaurace Lapač. Výborný oběd pod taktovkou paní Peňázové si děti užily a po návratu do tenisového areálu povinně odpočívaly u společenských her a kamarádských debat.

O půl druhé přestalo pršet, a tak mohl být záhájen první odpolední blok naplněný tenisovým tréninkem. Skupinky nejmladších dětí se přesunuly do tělocvičny na kruhový trénink a zábavné míčové hry. Uvolněné kurty nejstarší děti využili na sparingy. Odpolední svačina s krátkým odpočinkem přišla všem vhod a pak následoval poslední tréninkový blok. Do tělocvičny se přesunuli naši nestarší.

První den kempu uběhnul jako voda pro děti i pro trenéry. Těšíme se hlavně na nové kamarády a taky na zážitky, které přinese úterní tenisový den.

FOTOGALERIE


Úterý

Předpověď počasí slibovala jasno, bezvětří a velmi vysoké teploty. Všichni jsme aktivně předpověď kontrolovali a bohužel jsme měli v telefonech prakticky stejná data od různých poskytovatelů. Druhá nemilá zpráva přišla brzy ráno od trenéra Lukáše, který se zdravotně necítil a z dnešního dne se musel omluvit. Naštěstí již od minulého roku počítáme s rezervním trenérem, a tak si Lukášovu skupinku převzal trenér Ctirad. Věříme, že se Lukáš brzy na kemp vrátí.

Děti přicházely ráno s úsměvem a s čistě vypranými kempovými tričky. Je vidět, že se maminky, tatínci, babičky, nebo tety po večerech činí. Správci i trenéři kropili kurty, aby byly co nejlíp připraveny. V 9 hodin byla docházka odfajfknuta včetně poslední nové členky kempu – baby tenistky Alžbětky z Brna.

První blok tréninků byl zaměřen hlavně na rozvoj tenisových dovedností. Všechny děti musíme pochválit za snahu, nadšení a neskutečný posun po prvním dni. Děti už prostě ví, co a jak, a tak jde vše jak na drátkách. První blok rychle uběhnul a následovala zasloužená svačina. Děti si doplnili láhve a narazili jsme další sud s limonádou. S Peterem jsme se už včera domluvili, že další na řadě bude citronáda. Mimochodem děti si sami obsluhují výčep a jde jim to velmi dobře.

V druhém dopoledním bloku opět pokračoval trénink herních dovedností a zábavné tenisové hry a dvě skupiny baby tenistů se přesunuly do blízké tělocvičny, kde probíhaly štafetové hry. V 11:45 byl ukončen dopolední blok a po rozpáleném chodníku jsme se rychle přesunuli na oběd do blízké Restaurace Lapač. Tentokrát jsme měli komplet prostřeno na stíněné terase. Děti samostatně poobědvaly. I naši nejmenší nepotřebují kromě mírného pobízení žádnou obsluhu. Starší děti pomůžou nalít polévky a hlavní chod je již servírovaný na talíři. Je vidět, že se děti skamarádily a největší problém je zasedací pořádek. Po výborném obědě jsme se vrátili do tenisového areálu. Polední odpočinek děti trávily u společenských her s trenéry, nebo kamarádských debat.

Odpolední blok začal na rozžhavených kurtech, které trenéři řádně pokropili. Hlavně skupinky mladších dětí si kropení kurtů užívaly na maximum. Tak jako na pořádném koncertě musely přijít přídavky, další a další. Léto a voda k sobě prostě patří. V horku děti rychle uschnuly a po dalším tenisovém bloku a míčových hrách dalších skupinek v tělocvičně následovala odpolední svačina. Poslední blok nejstarší opět trávili v tělocvičně při fotbálku, nejmenší děti si to rozdaly v nejoblíbenější týmové hře vlajky.

Děti dnes dostaly dva dárečky, a to omotávku a tlumítko podle vlastního výběru. Hlavně trenér Ctirad byl ve volných chvílích maximálně vytížen instalací nových omotávek.

Den uběhnul jako voda. A zítra zlomíme metr kempu v půlce. Snad bude předpověď počasí pro všechny vlídnější.

FOTOGALERIE

Středa

Středa začala radostnou zprávou. Za prvé, předpověď počasí slibovala o stupeň méně. Za druhé, Lukáš se opět připojil do trenérského týmu. Děti postupně přicházely v doprovodu rodičů. První byl na kempu už po třetí v 8:00 Denis, ostatní děti si potřebují více přispat po náročném dni. Některé i zaspat…

Středa patří na táborech mezi rizikové dny a tomu byl přizpůsoben i denní režim. Pro takzvaný krizový den platí výrazné prodloužení ranní rozcvičky, omezení sportovních tréninkových tenisových bloků na dopoledne a odpoledne je plánováno více klidově.

Po 9. hodině byl oficiálně zahájen kemp dlouhou rozcvičkou s důrazem na pořádné protažení celého těla a tenisový strečink. Pak pokračoval standardní tenisový trénink a tenisové hry. První blok rychle uběhnul a po domácím pudinku z kuchyně paní Macháčkové se jen zaprášilo. V druhém dopoledním bloku opět pokračoval tenisový trénink všech týmů. Zlepšování herních dovedností a tenisové hry, jako amerika, bomby, šimonovy domečky, různé týmové bodované soutěže.

V 11:45 byl ukončen dopolední blok a za velkého vedra následoval hromadný úprk na oběd do blízké Restaurace Lapač, kde nás čekal hráškový krém a oblíbené boloňské špagety. Oběd jsme si v klídku protáhli a po poslední špagetě jsme se přesunuli zpět do klubovny.

Děti si odpočinuly u společenských her, karet, člověče nezlob se a stavění věže. Došla citronáda, a tak jsme načali další sud s Koalou. Název je sice prapodivný, ale všem velmi chutná. Trochu jsem popátral ve wikipedii "Koala je nealkoholický kolový nápoj sladkokyselé chuti, dochucený chmelem, pocházející z produkce pivovaru Černá Hora. Limonáda je velmi blízce příbuzná s Grenou. Získala i ocenění Zlatá Salima 2004. Je vyrobena z artéské vody, bez použití umělých sladidel."

Po odpolední siestě se děti rozdělily do tří skupin. Jedna skupinka vedená trenéry Monikou, Albertem a Adamem zvolila procházku ke studánce a přes zmrzlinovou zastávku v muzejní kavárně zpět do tenisového areálu. Druhá skupinka si pod vedením trenérů Pavla a Erika zahrála fotbálek v tělocvičně. Třetí skupinka s trenéry Lukášem, Ctiradem a Pavlem zůstala na kurtech a pilovala čtyřhru. V mezinárodním exhibičním utkání zvítězil australsko-český pár Hannan/Macháček nad domácí dvojicí Malasková/Horehleďová 6:4.

Krizový den je za námi včetně několika odborných zdravotních zákroků, jako Lařin vytržený mléčný zub, zalepení Kryštofovy drobné odřeninky, vypláchnutí mušky z Eliščina oka. Všichni se moc těšíme na čtvrtek. Doufám, že nejen na řízek!

FOTOGALERIE

Čtvrtek

Čtvrtek začal tak všelijak. Ze zdravotních důvodů se omluvil trenér Erik, tak jsme šachovali se skupinkami a přidělenými kurty podle známé komedie Kulový blesk. Rezervní trenér je už druhou sezónu k dispozici, tak to nakonec nebyl žádný problém. Potěšující zprávou byla výrazně příznivější předpověď počasí, která slibovala kolem oběda zataženo. Děti postupně přicházely v doprovodu rodičů. První byl na kempu už po čtvrté v 8:02 Denis (pokud Denis v pátek bude opět první, tak obdrží dárkový balíček sladkostí za dochvilnost). Ostatní děti si taky pospíšily a v 8:52 jsme byli komplet mimo dvou rychlých omluvenek. Navíc Bára byla přihlášená do Zlína na turnaj kategorie "B". Můžu prozradit, že uhrála jedno kolo nad 24 bodovou soupeřkou. Takže Báro velká gratulace. Myslím, že první stovka v republice je jistá!

Po 9. hodině byl oficiálně zahájen první tréninkový blok standardní rozcvičkou. Pak pokračoval tenisový trénink zaměřený na techniku složitějších úderů a zábavné tenisové hry. Skupinka číslo 2 si vozembouch s extra nahrávkou protáhla až do svačiny. Ochucené mléko Lipánek a vánočka dětem přišla vhod. Doplnily se láhve aktuálním bestsellerem Koalou. A nastupovalo se na druhý blok.

Kurty byly za zcela jasného počasí opět vyprahlé jak sahara. Trenéři provedli pořádné nakropení a pokračoval druhý blok, tentokrát zaměřený hlavně na čtyřhru. Díky skupince, která se odebrala na zábavné hry do tělocvičny, se uvolnily dva kurty, tak si ostatní děti užily čtyřhru až do oběda. Trenéři poradili se správným postavením v různých herních situacích a před obědem už byla úroveň jak na Wimbledonu.

V 11:45 byl druhý blok ukončen. Děti se přezuly do pohodlné obuvi, umyly si ruce a společně jsme vyrazili na italskou polévku a kuřecí řízek s bramborovou kaší do 637m vzdálené Restaurace Lapač. Zrovna jsme se usadili na terase a na parkoviště zacouval autobus s mladými fotbalisty z Teplic, kteří v penzionu tráví svůj týdenní fotbalový kemp. Musím říct, že naše kempové trička jsou hezčí… A taky máme v týmu spoustu holek.

Po vydatném obědě jsme hromadně přešli zpět na "šlofíček". Někdo dal přednost kartám, jiná parta stavěla věž, další se věnovali "Člověče, nezlob se!". Nemůžu nepřipomenout tajné debatní kroužky.

Začalo se zatahovat a po předchozích vedrech panovalo velmi příjemné poobědové počasí. Skupinky nejstarších se rozhodly, že místo tělocvičny si raději zahrají odpoledne čtyřhry, které si dopoledne natrénovaly, a začalo je to velmi bavit. Nejmenší mini tenisté nezůstali pozadu a poprvé si zahráli čtyřhru na minikurtu. Baby tenisté nejprve hráli čtyřhru a po odpolední svačině si rozdali ve velkém MEGA turnaji o vlajky. Všichni byli nakonec odměněni sladkým lízátkem.

Den uběhnul opět jako voda. A pro Laru a Scarlett byl čtvrtek posledním kempovým dnem. Zítra odjíždí do Vídně a čeká je dlouhý let domů do Austrálie. Trenéři se rozloučili s Larou, Scarlett i jejich maminkou. Doufáme, že se opět uvidíme. Have a safe and happy flight home. Všichni ostatní se těšíme na závěrečný den kempu s odpolední opékačkou.

FOTOGALERIE

Pátek

Poslední den kempu začal malou oslavou. Denis byl opět první na kempu, a tak za svoji dochvilnost "vyhrál" balíček sladkostí. Bohužel trenér Erik se neprobudil zázračně uzdraven, tak jsme upravili plán na 7 trenérů pro 7 skupinek bez rezervy. Naštěstí předpověď slibovala příjemné tenisové počasí a hlavně žádné vedro. Poslední den se mírně liší od předcházejících. Tradičně je vypuštěna tělocvična a dopolední tréninkové bloky jsou posledním fyzickým i mentálním zápřahem dětí i trenérů. Na odpoledne je naplánová rozlučka, opékačka a volná hra dětí mezi sebou, nebo dětí s trenéry. Prostě, jak se kdo domluví.

Po 9. hodině byl oficiálně zahájen první tréninkový blok standardní rozcvičkou, různými hrami na honěnou, nebo tenisovým fotbálkem. Pak pokračoval tenisový trénink zaměřený na techniku všech úderů s přechodem na síť. Samozřejmě se nesmí nikdy vynechat zábavné tenisové hry. Vozembouch, bomby, amerika, dále hra, při které si hráči týmů mezi sebou vyměňují jednu raketu, nebo cukr-káva-limonáda-čaj-rum-bum, atd., atd. Těch her je tak moc. Koláč od Javora byl sladkou tečkou prvního bloku. Doplnily se láhve dnes s čerstvě naraženým sudem s vynikající malinovkou. A nastupovalo se na druhý blok. Znovu trenéři museli rychle nakropit kurty a šlo se do akce. Děti si vyžádaly pokračování v zábavných hrách. Tak je to přece jen poslední den, tak proč se nepobavit extra porcí dobré zábavy. Ta pokračovala až do konce druhého tenisového bloku.

V 11:45 byl dopolední tenis ukončen. Spousta dětí se těšila na buchtičky s krémem a gulášovou polévku. O to rychlejší byl přesun do Restaurace Lapač. Oběd se fakt povedl. Děti vylízaly jak polévku, tak talířky s buchtičkami. Dokonce se i hodně přidávalo. Velmi úspěšná kombinace skoro jako čtvrteční řízek.

Po chutném obědě jsme se hromadně vrátili zpět na tenisovou základnu. Děti už si pomalu zvykly na klidový režim. Je potřeba a určitě i fajn si dáchnout a načerpat síly na odpolední program.

Ve 13:30 jsme nechali u zdi nastoupit všechny malé tenisty a všem bylo jasné, že Letní tenisový kemp 2023 jde do finále. Trenér Pavel v rychlosti shrnul kemp, poděkoval dětem za skvělý přístup a pěkné sportovní výkony a nakonec popřál všem hezký zbytek léta. Děti obdržely medaili a společnou fotku na památku. Taky se rozloučili se všemi trenéry.

Trenéři Abert, Adam a Ctirad zprovoznili ohniště pro opékání špekáčků a dohlíželi na správnou techniku opékání buřtů. Pro některé děti to byla premiéra. Odměna příjemně chutná. Špekáčky z Vomy jsou sázkou na jistotu.

Na šesti kurtech začaly probíhat volné zápasy domluvené během poobědové pauzy. Některé zápasy byly na život a na smrt, některé velmi zábavné, některé s obrovskou převahou jedné strany, některé vyrovnané. Každý si našel, po čem toužil. Děti různě přebíhaly mezi opékáním, hraním, loučením se. Tak jak má vše svůj začátek, má i svůj konec a Letnímu tenisovému kempu 2023 zazvonil zvonec.

Díky všem dětem za aktivní přístup. Všechny děti byly hodné, poslouchaly skoro na slovo. Nic, co by stálo za řeč. Tak to má být. Další dík patří rodičům za to, že dětem umožnili neopakovatelný letní zážitek. Poslední dík patří týmu trenérů za trpělivost, pochopení a nadšení. Věřím, že za rok se znovu uvidíme. Hezký zbytek léta!

FOTOGALERIE